Kadıneki Çeviri,

Savaş ataerkil şiddetin doruk noktasıdır


TSS Platformu-15 Haz 2022

(...) bizler için, bu savaşın ve bu şiddetin, tanık olduğumuz aile içi şiddetin devamı olduğu çok açık... Savaş, içinde yaşadığımız ataerkil şiddetin zirvesi, doruk noktasıdır

Uluslararası Sosyal Grev Platformu'nun (TSS) Rusya'da Savaşa Karşı Daimi Meclis içerisinde yer alan Savaş Karşıtı Feminist Hareket'ten Sasha ile yaptığı röportaj savaşın nasıl kadınların mücadele ettiği ataerkil şiddetin devamı olduğunu, Rusya'daki savaşa karşı farklı muhalefet biçimlerini anlatıyor.

*TSS Platformu: Rusya'da Savaş Karşıtı Feminist Hareket olarak nasıl örgütleniyorsunuz?

Sasha: Feminist savaş karşıtı direniş, savaşın ikinci gününde, 25 Şubat'ta başladı. İlk hamlemiz, aslen Rusça yazılmış ancak daha sonra 20'den fazla dile çevrilmiş bir manifestoydu. Bu manifesto aracılığıyla kadınları ve feminist grupları direnişimiz etrafında seferber etmeye başladık. Eylemlerimiz ve örgütlenmemiz için ana kanal Telegram'dır. Zaten ilk günlerde, bazı feministlerin ve fenomenlerin desteği sayesinde Telegram kanalında 10.000 abone vardı. Böylece büyümeye başladık. 6 Mart'ta büyük bir savaş karşıtı sokak protestosunda feminist bir blok olarak yer aldık. Bu sokak protestosu çok başarılı olmadı, çünkü Rus polisi iyi organize oldu ve ana meydanları ve caddeleri kapattı, bu yüzden kalabalık insan grupları olsa bile diğer gruplarla birleşemediler ve bu oldukça moral bozucuydu. 6 Mart'tan sonra stratejimizi değiştirmeye ve daha az görünür olan günlük direniş taktiklerine geçmeye karar verdik. Bu taktikler daha güvenli, polis şiddetine daha az maruz kalmamızı sağlıyor, ancak yine de şehirlerde savaş karşıtı bir direniş olduğunu göstermemize yarıyor. Şehirde veya köylerde savaş karşıtı bir “ikinci şehir” yaratmak istiyoruz.

*Hareketiniz Rusya genelinde yaygın mı?

Evet, artık Telegram kanalımızda 30.000 abonemiz var. Bunların arasında, sürekli olarak bize raporlar, fikirler, yeni eylemler için öneriler vb. gönderen farklı şehirlerden ve köylerden binlerce aktivist var. Eylemlerin kapsamı oldukça çeşitli. Çıkartmalardan performanslara kadar her şey olabiliyor. Hareketimizin vizyonu, çok organize ve net yapılarımız olmaması ve bunun yerine insanlara kendi ilgi gruplarını düzenlemelerini, kendi sohbet gruplarını, Facebook sayfalarını, Telegram kanallarını, ne isterlerse organize etmelerini öneriyoruz. İsterlerse Savaş Karşıtı Feminist Hareket'in sembolünü kullanabilirler ve kendilerini bizimle özdeşleştirebilirler. Kanal aracılığıyla bize söyleyebilirler, ancak grup Rusya'daysa ve sosyal medyada halka açık değilse (ki bu nadiren olur) normalde bize gelen bilgiyi bile yayınlamıyoruz çünkü güvenli değil. Yurtdışındaki gruplar hakkında bilgi yayınlama konusunda kendimizi daha özgür hissediyoruz. Yurtdışında, İngiltere'de, Çek Cumhuriyeti'nde, Almanya'da çok sayıda grubumuz var ama Rusya'da onların anonimliğini ve bir anlamda “görünmezliklerini” korumaya çalışıyoruz. Buradaki ana fikir, ülkenin her yerinde bu farklı ilgi gruplarının var olması sonucunda kanalımızın direnişle ilgili fikirlerin dolaşıma girmesi için bir platform olması ve örgütlenmenin bir yolu haline gelmesidir. Kendi ilgi grubunuzu nasıl kuracağınıza dair yeni bilgilendirme metinleri hazırlıyoruz. “Nasıl katılabilirim?” diye soran çok insanımız var. Bize bulundukları yerde bizden birileri olup olmadığını soruyorlar. Onlara, örgütlemeyi bizim yapmadığımızı, kendilerinin örgütlenmesi gerektiğini anlatıyoruz.

*Feministlerin neden Rusya'da ve başka yerlerde savaş karşıtı hareketin ön saflarında yer aldığını düşünüyorsunuz?

Birinci neden, Rusya bağlamıyla ilgili. Feminist hareket siyasi bir hareket olarak görülmedi ve diğer siyasi hareketler gibi bastırılmadı. Feministler hükümet tarafından ciddiye alınmadı. Siyasi manzaraya bakarsanız, anarşistler, Navalny'nin destekçileri vb. gibi diğer birçok siyasi grubun uzun zaman önce bastırıldığını görebilirsiniz. Biz feministler, devlet tarafından bazı performanslar yapan veya konferanslar ve festivaller düzenleyen garip kızlar olarak görülüyorduk. Belki Pussy Riot'un yeterli olduğunu düşündüler. Demek istediğim, feministlere karşı baskılar var - çizimleri nedeniyle hapis cezasına çarptırılan Yulia Tsvetkova vakası var- polis tarafından defalarca taciz edildik, ama muhtemelen feminist hareket diğer pek çok hareket kadar hedef alınmadı. Savaş karşıtı direnişi örgütlemeden önce feminist hareket çok yapılandırılmış durumda değildi. Ülke genelinde birbirleriyle zar zor işbirliği yapan feminist gruplar vardı. Farklı gruplar aracılığıyla katılan çok sayıda insan olmasına rağmen, böyle bir birleşik hareket yoktu. Bu Savaş Karşıtı Feminist Hareket'in amacı, bu feminist grupların ülke çapındaki özerkliğini de öz gücümüz olarak kendimize katmaktır. Çünkü kimin rol yaptığını anlamak artık daha zor.

Bunun ikinci nedeni, feministlerin militarizme ve her türlü şiddete karşı oldukça açık direnişidir. Rusya'da aile içi şiddete karşı yasa ve hayatta kalanların cinsel şiddet ve taciz hakları için savaşan bizler için, bu savaşın ve bu şiddetin, tanık olduğumuz aile içi şiddetin devamı olduğu çok açık. Her şeyden önce, savaş tamamen farklı dinamiklerle de olsa sekiz yıldır devam ediyor. Daha da önemlisi, savaş, sonu ve başlangıcı olan ayrı bir olay değildir: savaş, içinde yaşadığımız ataerkil şiddetin zirvesi, doruk noktasıdır. Feministler olarak bizler için bu savaşın, şiddetin bir parçası olduğu açıktır. Biz bu şiddete karşı savaştık ve savaşmaya devam edeceğiz.

*Kadınların bedenleri bu savaşın şiddetine maruz kalıyor, ancak bu savaşın sembolik bir anlamı da var, Putin'in Ukrayna'yı özgür olmak istediği için cezalandırması, bir babanın veya kocanın kızını veya özgür olmak isteyen eşini cezalandırmasını andırıyor.

Kesinlikle katılıyorum. Bu aile reisi, patriarka kişiliğini geliştiriyor ve bu savaşla birlikte bu daha da yoğunlaştı. En alaycı hareketi, Bucha'da bulunan askerleri onurlandırmasıdır. Bunun anlamı ne? Bunun anlamı: “Evet, yaptık ve orada yaptıklarımızdan gurur duyuyoruz.” Bu kesinlikle bu ceza mantığını daha da açık hale getiriyor: tecavüz ve işkence yoluyla cezalandırma ve kesinlikle masum insanlar üzerinde ve Putin'in olmasını istediğinden daha özgür hale gelen herkes üzerinde çok acımasız bir şiddet hali. Rus propagandacılar buna 'temizlik' diyor. Bu davranış tarzını siyasette bile kullanıyor.

*Savaştan kaçan kadınlar, Ukrayna sınırlarını geçtikten sonra kürtaj özgürlüğü kısıtlamaları, tacizler ve benzeri şekillerde ataerkil şiddetle karşılaşıyorlar. Yurtdışındaki diğer feministlerle bağlantınız var mı?

Savaş, içinde yaşadığımız ataerkilliği her yönden öne çıkarıyor. Polonya'da ve daimi oturma izni veya sağlık sigortası olmadan kürtaj yaptırmanın o kadar kolay olmadığı diğer ülkelerde, yurtdışındayken bile kürtaj yaptırması gereken Ukraynalı kadınlar için resmi olmayan destek yapıları var. Kürtajın yanı sıra insan ticareti tehlikesiyle de karşı karşıyalar; biz de bunun üzerinde çalışıyoruz. Gerekirse, insan ticareti ve cinsel sömürünün önlenmesine yardımcı olmak için Ukraynaca ve Rusça materyaller sağlamak için farklı kuruluşlarla işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Birçok STK, sorunların farkında değil. Bilgileri dağıtmak için Polonya ve Beyaz Rusya'daki kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz.

*Rusya'daki duruma dönersek, orada savaşa karşı başka hangi protestolar yapılıyor?

Çok farklı protesto türleri var. Daha önce hiçbir siyasi açıklama yapmamış bazı meslek grupları, savaş başlayınca aktif hale geldi. Farklı meslek gruplarından çok sayıda dilekçe vardı: animatörler, film yönetmenleri, gazeteciler, öğretmenler, mimarlar, bilim adamları, BT çalışanları, müzisyenler vb. Birçok insanın işbirliği yapması ve bir zemin bulmaları gerektiğini anladığı etkileyici ve umut verici bir andı ve bu olasılığı profesyonel kimliklerinde buldular. Ne yazık ki, sansürün artmasıyla bu girişimler görünür olmaktan çıktı. Tüm bu gruplar ortadan kaybolduktan sonra Rusya Emek Konfederasyonu (KTR) aktif kaldı. “Öğretmen” sendikası binlerce öğretmen tarafından imzalanan bir dilekçe yayınladı. Bu, Rusya'nın yakın tarihinde benzersiz bir olaydı çünkü bir grup olarak öğretmenler, okulların çoğu devlete ait olduğu için iş güvenlikleri konusunda çok savunmasız. Bir diğer çok aktif grup ise öğrenciler. Çok sayıda inisiyatif yürütüyorlar ve diğer işçilerin inisiyatiflerini desteklemeye çalışıyorlar. Örneğin dün (19 Nisan) bir taksi şoförü grevi oldu ve öğrenciler bu greve destek çağrısında bulundu. Üniversite öğretmenlerine, onları savaşa karşı durmaya çağırmaları için bir çağrı yazdılar. Bizim de işbirliği yaptığımız savaş karşıtı bir hastalık izni grubunu desteklediler. Dolayısıyla, birlikte çalışan ve farklı siyasi taktikleri temsil eden farklı savaş karşıtı girişimlerden oluşan sıkı bir ağ var.

*Ekonomik yaptırımlar şu anda Rusya'daki insanları nasıl etkiliyor?

Birkaç bin kişi, özellikle otomobil endüstrisinden olanlar, bileşenler eksik olduğu için geçici ücretsiz izin sürecinde. Belediye başkanına göre birçok şirket kapandı ve Moskova'da yalnızca önümüzdeki aylarda 200.000'den fazla işsiz olacak. Annem okulda çalışıyor ve kağıtla ilgili tüm güncellemeleri takip ediyor ve şu anda Finlandiya'dan ithal edilen malzemelerle üretildiği için kağıda erişim büyük bir sorun haline gelmiş vaziyette. Kağıt eksikliği nedeniyle devlet sınavlarını iptal edip etmemeleri gerektiğini tartışıyorlar. Yayınevleriyle de sorunlarımız var. Bu durum aslında savaştan önce başlamıştı, çünkü hükümet ders kitaplarını yeniden yazmak için bir proje başlattı ve tüm matbaaları işgal etti ve tüm kağıtları düzinelerce milyonlarca okul el kitabını basmak için kullandı. Bu ders kitaplarını basmayı bitirebilecekler mi merak ediyorum. Ek olarak, enflasyon büyüyor. Farklı verilere göre, patates, havuç, lahana ve soğan gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları bu birkaç ayda %40'tan %60'a yükseldi. Savaş yeni evresine girmeden önce zaten ekonomik krizdeydik ve şimdi sonuçları daha da yıkıcı.

*Siz, ulus ötesi bir barış siyaseti yürüten Savaşa Karşı Daimi Meclis'in bir parçasısınız. Sizce bu savaşa karşı ulus ötesi bir koordinasyon neden önemli?

Nihai hedefimiz emperyalizm ve kapitalizmle savaşmaktır ve bu ulusal sınırlar içinde yapılamaz, bu pervasızlık olur. Ulusal sınırlar içinde yeni bir şey inşa etmek pervasızlık olur. Bu nedenle ulus ötesi işbirliği ve direniş taktikleri ile farklı stratejilerin değiş tokuş edilmesi de esastır. Bu ortak eylemlerin Rus aktivistler ve Rusya'daki insanlar için güçlü bir mesaj getirebileceğini umuyorum: Batı'yı da eleştiren ve her zaman NATO'yu eleştiren insanlar var, ancak şimdi onlar da Rus emperyalizminin NATO'dan daha acil bir sorun olduğunu görüyorlar.

* Çeviri: Yeni Yaşam Kadın Eki

*Bu söyleşi https://www.transnational-strike.info/2022/04/22/a-tremendous-resistance-feminists-in-russia-against-the-war-and-patriarchy/ sitesinden kısaltılarak çevrilmiştir. 


Etiketler : Savaş, Rusya, Savaş karşıtı kadın mücadelesi, Rusya Ukrayna savaşı, Savaş Karşıtı Feminist Hareket,


...

TSS Platformu