Kadıneki Çeviri,

Dans aktivizmi nedir?


Ashley Domingo Hendricks-15 Tem 2022

Belki de bu kadar çok dans aktivizmi örneğinin dijital olarak yakalanıp düzenlenmesinin yapılması ilk olmasına rağmen, dansın sosyal eşitsizlik ve ırkçılığa karşı tepki olarak kullanılması ilk değildi

Bir direniş estetiği ve ırkçı ideolojilere karşı bir protesto biçimi olan dans aktivizmi, Black Lives Matter hareketinin anlamlı bir parçası haline geldi.

2020 yazında, Black Lives Matter (BLM) hareketini desteklemek için dans aktivizmi viral oldu. Dans bilim insanları, aktivistler ve performansçılar, fenomenlerin koreografisini yapmaya, organize etmeye ve belgelemeye başladılar. Belki de bu kadar çok dans aktivizmi örneğinin dijital olarak yakalanıp düzenlenmesinin yapılması ilk olmasına rağmen, dansın sosyal eşitsizlik ve ırkçılığa karşı tepki olarak kullanılması ilk değildi.

1950'ler ve 1960'larda, Alvin Ailey ve Josephine Baker gibi Afrikalı Amerikalı dansçılar, özellikle sahne uygulamaları aracılığıyla sivil haklar hareketini desteklediler. Ailey, ilk Afrika kökenli Amerikalı modern dans şirketinin yaratıcısı ve koreografıçısıydı ve Baker de ırkçı izleyiciler için performans göstermeyi reddeden bir dansçıydı. Larry Neal, Siyah Sanatlar Hareketi'ni tanımlarken, "etik anlayışı ve estetiğin bir" olduğunu öne sürüyor ve sivil haklar mücadelesinin bir parçası olarak hem endüstrinin hem de sanatın ayrılmış olması gerektiğinin mantıklı olduğunu söylüyor.

?Dansın direniş ve devrim olarak ifade edilmesi, hem eğitimli sanatçılar hem de sıradan dansçılar tarafından sahnede ve kamusal alanda, Amerikan tarihini dans performanslarında göstermeye devam etti. Modern dansın çoğu örneğinde olduğu gibi, seçilen hareketler ve jestler, başka bir parçada kullanılanlarla nadiren aynıdır. Danielle Goldman, 1970'lerde Steve Paxton tarafından yaratılan doğaçlama bir dans olan “temas doğaçlaması”nın modern olasılıklarını, bunların şiddet içermeyen protestolarla olası kesişme noktaları ve sivil haklar hareketinin destekçilerinin “bedenlerini ortaya koymaları” için çağrılma biçimleriyle birlikte bağlamsallaştırıyor. Doğrudan temsilin ötesine geçen Goldman, politik dansın kamusal alanı nasıl bozabileceğini analiz ediyor. Fiziksel eylemi ne pasif ne de zayıf, aksine direnişte amaçlı olarak kabul ederek, metaforik “yükselmeye” karşı dirençle durgunluk ve düşme arasında paralellikler kurar.

Koreografideki jest neredeyse her zaman anlamlıdır, ancak felsefe profesörü ve dans uzmanı Eric C. Mullis, Charlotte ile Kuzey Karolina'da sosyal adalet çabalarına değinen bir parça oluşturmak için burs alan bir grupla dans eden kendi pratiğine dikkat çekerek, politik dansın gerçekten sosyal değişimi etkileyip etkilemediğini merak ediyor. Sanatçılar ve onların eserlerinde toplumsal sorunları ele alma zorunlulukları, birçok dans uzmanın düşüncelerinin merkezinde yer almaya devam ediyor. Mullis şöyle yazıyor: "Charlotte'da bir dizi dans sanatçısıyla çalışmak ve tartışmalar yapmak, aktivist dansın sanat ve etiğin noktalarının kesiştiğini görmemi sağladı." Sanatçıların bu sorgulamaya çeşitli şekillerde yaklaşmalarına odaklanması, siyaset ve sanat arasındaki ince ayrımı göstermektedir. Ayrıca resmi dansı ve sosyal dansı nasıl tanımladığımıza ve değerlendirdiğimize de dikkat çekebilir.

BLM'nin ardından ortaya çıkan dans aktivizmi, aktivistlerin, sanatçıların ve topluluğun hem gerçek hem de politik hareketin gerçek zamanlı ve eşzamanlı kanıtlarıyla buluştuğu belirli ve tarihsel bir ana bir bakış sunuyor. Modern dans uzmanları, hareketi belgeleme ve harekete geçirme konusunda ön saflarda yer alıyor; Dr. Shamell Bell, hem profesör hem de uygulayıcı olarak sokak dansı aktivizmi üzerine dersler veriyor ve akademisyen-aktivist MiRi Park, daha fazlasını öğrenmek isteyenler için çalışan bir kaynakça derledi. Kalpleri ve zihinleri değiştirmek, sıklıkla ırkçı ideolojiyle mücadele ile bağlantılı bir kavramdır ama dans aktivizmi, özellikle de BLM ile bağlantılı olanlar, tehlikede olan gerçek bedenler olduğunu hatırlatıyor.

*Çeviri: Gözde Çağrı Özköse
*Kaynak: https://daily.jstor.org/what-is-dance-activism/


Etiketler : Dans aktivizmi, Black Lives Matter,


...

Ashley Domingo Hendricks